Grafen ilk olarak 2004 yılında Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından Manchester Üniversitesi’nde izole edildi. Tek tabakaları grafit yüzeyinden çıkarmak ve bunları silikon plaka üzerine yerleştirmek için yapışkan bant kullandılar. Grafenin izolasyonu çığır açan bir buluştu ve Geim ve Novoselov sonuç olarak 2010 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. Saf Grafen bir karbon türüdür ve bir mucize malzeme olarak görülmesi şaşırtıcı değildir. Atom kalınlığında ve bal peteği şeklindeki bir kafes içinde düzenlenmiş düzlemsel tabakalardan yapılmıştır, tamamen şeffaftır ve bilimin gördüğü en ince ve en hafif malzemelerdir. En iyi olası elektrik iletkenidir, olağanüstü termal iletkenliğe sahiptir ve çelikten 100 kat daha güçlüdür.

Bu mükemmel özellik kombinasyonu, onu bir dizi uygulama için ideal kılar, ancak grafenin ticari değeri, bu olağanüstü yapısal özellikleri diğer malzemelere sağlam bir şekilde aktarma yeteneğinde yatar; böylece özel olarak geliştirilmiş özelliklere sahip daha yüksek değerli malzemeler ve ürünler yaratır.
AGM, çok çeşitli uygulamalar için hem standartlaştırılmış hem de son kullanıcıya özel dispersiyon oluşturmak için farklılaştırılmış uygulama teknolojisini kullanır.
AGM’nin grafen nanoplatelet dispersiyonları, çok sayıda endüstriyel sistemin performansını artırır, müşterilerin boyalar ve kaplamalar, piller ve enerji depolama, polimer kompozitler ve yağlayıcılar, cilalar ve parlatıcılar dâhil olmak üzere pazar sektörlerinde katma değer yaratan, inovatif yeni ürünler yaratmasını sağlar.